Strona główna                       Aktualności - z życia Parafii i Kościoła

Odpust Niepokalanego Poczęcia NMP

     W piątek 8 grudnia br. nasza parafia obchodziła uroczystości odpustowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP - połączone z sakramentem spowiedzi adwentowej.
     Koncelebrowanej mszy świętej sprawowanej o godzinie 12.00 przewodniczył o. Przemysław Ilski – redemptorysta z Poznania. Eucharystia dziękczynno-błagalna była sprawowana między innymi w intencji parafian oraz jako wynagrodzenie za grzechy całego świata, a także w intencji dusz cierpiących w czyśćcu.
     W homilii odpustowej o. Przemysław ukazywał Maryję jako drugą Ewę. Niepokalana przyszła naprawić to, co zepsuł grzech pierwszej niewiasty. W dalszej części homilii o. Przemysław nawiązał do Ewangelii opisującej Zwiastowanie Maryi. Kapłan przytoczył też scenę nawiedzenia św. Elżbiety oraz inne ważne momenty z życia Matki Bożej. Tym samym kaznodzieja ukazał nam jak ważna jest postać Niepokalanej w życiu Kościoła. Ojciec wskazał też na wymowne milczenie Maryi, gdy zbliżała się śmierć Jej Syna Jezusa. To milczenie Bożej Rodzicielki w tak dramatycznym momencie, jak objaśniał kaznodzieja, było wyrazem całkowitego zaufania Bogu.
     We mszy św. odpustowej uczestniczyli księża z okolicznych parafii dekanalnych, parafianie i goście.
     Msze święte odpustowe, pozwalają człowiekowi doświadczyć ogromu Bożego Miłosierdzia – daru przebaczenia i czystej bezinteresownej miłości samego Boga. Poprzez tę szczególną łaskę uczestnictwa we mszy św. odpustowej Pan Bóg udziela wiernym zupełnego darowania win pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można ofiarować w intencji darowania kar doczesnych za swoje własne grzechy, albo za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Nie można natomiast ofiarowywać go za osobę żyjącą, gdyż każdy z nas odpowiedzialny jest za troskę o swoje nawracanie i zbawienie.


Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP - Goliszew 2008 - 2023